03. February 2018 - 19:00
Share it on:

Babski Comber | Saturday, 03. February 2018

Czym w rzeczywistości jest Babski Comber?
Wedlug podań, to zabawa ostatkowa organizowana przez kobiety i dla kobiet. Nazwa tej starej tradycji, bo sięgającej średniowiecza, oznacza swawole (combrzyć = swawolić).
Polegała ona na przemarszu kobiecego korowodu, na czele ktorego niesiono słomiana kukłę, wyobrażająca mężczyznę, zwaną combrem. Królujące w tym dniu niewiasty urządzały łowy na panów. Kawalerów zakuwały w kłody drewna, starszych i żonatych brały do niewoli, z której musieli się wykupić.
Współczesny Babski Comber to impreza bez konkretnego powodu, w czasie której panie mogą pośmiać się, pośpiewać, porozmawiać o wszystkim. Ale jednego nie może zabraknąć. Tak jak kiedyś na czele babskiego pochodu przodował słomiany comber, rozszarpywany symbolicznie przez kobiety, tak i dziś mężczyzna jest "niesiony" na babskich językach i "rozszarpywany" bezlitosnymi ocenami.
Comments
  • Słyszalyście o takiej zabawie? Jeśli nie, to zachęcamy do lektury wpisu, a jeśli chcecie wziąć udział w zapustnym babskim spotkaniu, to Ogniwo 24 Federacji Polek w przygotowało dla Was, Drogie Panie, szczególną impreze. Rezerwacja biletow online pod ponizszym linkiem: https://tinyurl.com/BabskiComber2018 Czym w rzeczywistości jest Babski Comber? Wedlug podań, to zabawa ostatkowa organizowana przez kobiety i dla kobiet. Nazwa tej starej tradycji, bo sięgającej średniowiecza, oznacza swawole (combrzyć = swawolić). Polegała ona na przemarszu kobiecego korowodu, na czele ktorego niesiono słomiana kukłę, wyobrażająca mężczyznę, zwaną combrem. Królujące w tym dniu niewiasty urządzały łowy na panów. Kawalerów zakuwały w kłody drewna, starszych i żonatych brały do niewoli, z której musieli się wykupić. Współczesny Babski Comber to impreza bez konkretnego powodu, organizowana zazwyczaj w zaciszu domu lub w knajpce, w czasie której panie mogą pośmiać się, pośpiewać, porozmawiać o wszystkim. Ale jednego nie może zabraknąć. Tak jak kiedyś na czele babskiego pochodu przodował słomiany comber, rozszarpywany symbolicznie przez kobiety, tak i dziś mężczyzna jest "niesiony" na babskich językach i "rozszarpywany" bezlitosnymi ocenami.